LGS'de Başarı İçin Son Aylarda Nasıl Hazırlanmalı?

LGS'de Başarı İçin Son Aylarda Nasıl Hazırlanmalı?Liselere giriş sınavı için son bir iki ay kaldığında süre nasıl değerlendirilmeli,nasıl bir yol izlenmeli?. Başarıya giden yolda, artık her saatin değeri var. Uzmanlar, her ne kadar ikamete dayalı yerleştirme hakkı da olsa öğrencilerin sınava girip şanslarını denemelerini öneriyor. Türkçe, Matematik, Fen sorularının puan getirisi İnkılap, Yabancı Dil ve Din Kültürü derslerinden 4 kat fazla. Ancak uzmanlar uyarıyor: "Her puan önemli, tüm derslere çalışın; 3 yanlış, 1 doğruyu götürüyor, unutmayın.Bu süreçte, her şeyden önce, tüm olumsuz düşünceleri bir kenara bırakmak ,derslerden konu eksiklerini tespit edip, bu eksikleri tamamlamak , iyi bilinmeyen konuları tekrar etmek ve bol bol soru çözmek gerekiyor.

Vazgeçmeyin
Biliyoruz ki çok yoruldunuz lakin hedefinize giden yolda güzel bir liseye yereleşebilmek için kalan süreyi ziyan etmeden özenle kullanmak gerekmektedir.Nisan ayının gelmesi havaların ısınması vb faktörler sebebiyle çoğu öğrencilerden çalışmayı bıraktıklarına dair dönüşler alıyoruz.Kendinizi yarı yolda bırakmayın son ana kadar hedefinize kilitlenip gayreti elden bırakmayın.VAZGEÇMEYİN!


Zamanınızı Yönetin
Kalan zamana sığdırabileceğiz günlük-haftalık-aylık plan programınızı yaparak zamanın kontrolünü elinize alın kontrolsüz ve rastgele çalışmayın.Erken yatıp erken kalkmayı alışkanlık haline getirin.

Ertelemeyin
Sonra çalışırım mantığıyla hareket etmeyin.O yarın hiç gelmiyor.Tembellik etmeyin.

Çalışma Ortamınınızı Gözden Geçirin
Aynı alanda çalışmanız odaklanma ve konsantrasyon açısından önemlidir.Çalışma alanınızda gereksiz dikkat dağıtıcı objeler varsa kaldırın.Minimal olarak dizayn edilmiş bir masa tercih edin.Çalışmak istediğiniz kitap defterinizi geceden hazırlayıp masanızda hazır bulundurun

Mesafe Koyun
Sizi ders çalışmaktan alıkoyacak her türlü şeyle aranıza mesafe koyun (tablet,telefon,sosyal medya,zamanınızı çalan sosyal hayat, stres,endişe,kaygı vb bunlaradan uzak durun en azından sınav bitene kadar.

Kendinizi Sınayın
Denemeler çözün .Sanki sınavdaymış gibi uygun bir ortam seçerek , denemeniz için süre belirleyerek, mümkünse hafta sonları LGS ile aynı saat aralığında sözel sayısal olarak kendinizi sınayın ,Böylece süre ayarlamayı öğrenecek , sınavda olası kaygı stres heyecanınızı yönetebileceksiniz.

İyi Analiz Edin
Deneme yada testinizi kontrol ettikten sonra durum analizi yapın takıldığınız sorunun konularını ihtiyaca göre tekrarlayın.takıldığınız sorularla benzer sorular çözün ki zayıf yanlarınız güçlensin.

Paragraf ve Yeni Nesil Soruları Çoğaltın
LGS de çok öenmli hsuuslardan biri zamanı iyi ayarlamak tüm sorular için yeterli süreyi doğru şekilde paylaştırmak hatta kontrol için zaman kazanmaktır.Zamanınızı alacak soru tarzlarının başında uzun paragraflar ve kafa karıştırıcı yeni nesil sorular bulunmaktadır.Bu konuda kendinizi geliştirin.Bolca bu tarz sorular çözün

Hızlı okuma tekniklerinden önceden faydalanmanız okumada sizi hızlandıracaktır.

Bununla beraber çıkmış sorular ve MEB tarafından hazırlanmış örnek soruları çözerek sınav sorularına antreman yapın

Sağlığınıza Dikkat Edin
Sağlığınıza ve beyninize iyi gelecek sağlıklı besinler tüketin,öğün atlamayın , iyi bir sabah kahvaltısı yapın, uykunuza dikkat edin

Sadece Kendinize Odaklanın
Diğer adayların çalışma şekli, zekası , okul başarısı vs vs bunlarla uğraşmayın biriyle yarışacaksanız kendinizle yarışın.Sizden üst yada alt seviyede görmeniz ve kendinizle kıyaslamanız size başarı getirmez.Bilinçaltınızı pes etmeye programlamış olursunuz