Disiplin Cezası Alan Öğrenci Memur Olabilir mi?

Disiplin Cezası Alan Öğrenci Memur Olabilir mi?Disiplin Cezası Nedir?

Disiplin cezası gerektirecek eylem ve davranışlar neticesinde işlenen kusurun niteliğine göre a) Kınama, b) Okuldan kısa süreli uzaklaştırma, c) Okul değiştirme, ç) Örgün eğitim dışına çıkarma cezalarını kapsayan yaptırımların geneline disiplin cezası denilir.
Hangi eylem ve davranışların disiplin cezasına neden olduğunu detaylı öğrenmek için TIKLAYINIZ

Diisplin Cezası Kaç Günde Verilir?

Ceza için yetkili olan amirler uyarma, kınama, okuldan bir haftadan bir aya dek uzaklaştırma cezalarına, soruşturmanın tamamlandığı günden itibaren en geç on gün içinde karar verirler.

Kınama Cezası Silinir mi?

Her sene sonunda Okuldaki "Orta Öğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Kurulu "toplanır ve bu ceza alan öğrencileri incelerler. Genelde kınama cezası alan öğrencilerin cezaları silinir.

ALINMIŞ OLAN HER DİSİPLİN CEZASI SİLİNEBİLİR. UZAKLAŞTIRMA DA OLSA KINAMA DA OLSA.

Cezanın silinmesi için cezanın alındığı yıl silinmesine gerek yoktur örneğin 10. sınıfta alınmış ceza 12. sınıfın sonunda da silinebilir.


Kınama Cezası Sicile İşler mi? Kınama Cezası e-okul da Gözükür mü?

Millî Eğitim Bakanlığının Disiplin Yönetmeliği'nin 19. Maddesine göre Lise öğrencilere verilen her türlü ceza, ilgili öğrenci sicil dosyasına kaydedilir.

Ceza alan öğrencilerin davranış puanlarından; a) Kınama cezası için 10, b) Okuldan kısa süreli uzaklaştırma cezası için 20, c) Okul değiştirme cezası için 40, ç) Örgün eğitim dışına çıkarma cezası için 80 puan indirilir. MADDE 171- (1) Öğrencilerin aldıkları cezalar, e-Okul sistemine işlenir.

Disiplin Cezası Alan Öğrenci Memur Olabilir Mi?

657 numaralı kanunun 48’inci maddesinde bulunan düzenleme gereği artık bütün memuriyete giriş durumlarında güvenlik soruşturması gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden öğrencilik zamanın alınan disiplin cezalarının niteliği de memuriyete başlangıcı etkilemektedir.

Disiplin Cezaları Nasıl Öğrenilir

Disiplin cezası alıp almadığınızı öğrenmek için öğrenci disiplin cezası işlemleri sayfasına gitmeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra disiplin cezası bilgileri alanına tıklamanız lazım.

Disiplin Cezaları Sorgulamak İçin Tıklayınız